מקטע משביל סובב כנרת – יפה ופשוט לכל המשפחה

שביל סובב כנרת הוא חזון מקסים של בני נוער. בני נוער שרוצים להזכיר לכולנו שהכנרת היא לא רק חופים של מנגלים ומוזיקה בווליום גבוה; אלא גם יופי של טבע ונופים מרהיבים. לאחר שבני הנוער העלו את החזון והתחילו ליישם, חברה אליהם גם רשות הכנרת. שביל סובב כנרת מורכב כיום ממספר מקטעים, אך השאיפה היא שיום אחד – יהיה מסלול שיקיף את כל  הכנרת ממש, ויאפשר לכולם לשוב אל אוצרותיה הטבעיים של כנרת אחת כחולה ויפה, שהרי הגולן והגליל נושקים לה מכל צדדיה.

מהירדנית ועד לדגניה וכנרת – מסלול מעגלי ונינוח של 2 ק"מ

  • המקטע שנציג בפניכם היום מתחיל בירדנית, שהיא מקום קדוש לנוצרים, המאמינים שישו עשה בה כל מיני ניסים. לכאן מגיעים עד היום עולי רגל נוצרים כדי לטבול במים הקדושים של הירדנית. ומי שזה פחות מעניין אותו, יכול פשוט לקפוץ מאיזה חבל שתלוי מאחד העצים ישירות למי הירדן השקטים והירוקים. המקום מוצל לאורך כל שעות היום באופן טבעי, בזכות העצים הרבים והגדולים שמקיפים כאן את הירדן מכל עבר.
  • אחרי טבילה מרעננת בירדנית לכו לכם אל סכר דגניה, וצפו ביוזמה המבורכת הזו שהוקמה ע"י איש החשמל פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים") ב-1932. הסכר מונע הצפה של הכנרת, שקצב המים הנכנסים אליה, הוא מהיר בהרבה מקצב המים היוצאים אליה; וגם עזר לייצר חשמל לבתי אב רבים בארץ ישראל המתפתחת של תחילת המאה ה-20.
  • מסכר דגניה, חזרו מעט לאחור עד שתגיעו לשביל ישראל (המסומן בלבן-כחול-כתום) וכנסו אל תוך חורשת האקליפטוס ואל בית המוטור.
    • חורשת האקליפטוס ניטעה כאן ע"י ראשוני המתיישבים של דגניה וכנרת. נעמי שמר, שהיא עצמה בת קיבוץ כנרת, אהבה מאוד את החורשה ולפיכך כתבה עליה את השיר הנודע שלה: "חורשת האקליפטוס, הגשר, הסירה וריח המלוח על המים".
    • בית המוטור היושב בלב חורשת האקליפטוס וכפות התמרים הוקם ב-1910 כבית אריזה ומקום מגורים של העובדים. לבית המוטור נקשר סיפור קשה של אפליית עולים מתימן שהגיעו להתיישב בארץ ישראל, וקיבלו יחס לא הוגן מבני היישובים הצעירים באזור.
  • בית העלמין כנרת – אל בית העלמין כנרת המפורסם תוכלו להגיע מחורשת האקליפטוס, או ישירות מסכר דגניה. נעמי שמר, עליה כבר דיברנו, קבורה כאן. ומי עוד קבור כאן? רחל המשוררת – שחייתה מספר שנים גם היא בכנרת המושבה, ושמה נקשר באגם הכנרת באופן כה עז. אך, עוד רבים וגדולים מבני ראשית ההתיישבות קבורים כאן; שכן, כנרת היוותה מקום מרכזי ומשמעותי בתחילת ההתיישבות היהודית המתחדשת בארץ ישראל של תחילת המאה ה-20. עברו כאן בין המצבות, ותגלו סיפורים מרתקים על אנשים גדולים מהחיים.

הזמנות אונליין


הצטרפו למועדון החברים של רשת כינורות

ותוכלו להנות מהטבות ומבצעים מיוחדים לחברי מועדון בלבד!

אל תפספו את ההצעות הבלעדיות שלנו

הירשמו לניוזלטר - הישארו תמיד מעודכנים

דילוג לתוכן