שמורת הטבע החולה – ציפורים, ג'מוסים וביצות

שמורת הטבע החולה – ציפורים, ג'מוסים וביצות

כמעט כולם יודעים שפעם הייתה בעמק החולה ביצה ענקית. אבל, הביצה הזו הביאה אתה גם הרבה מחלות, והיא גם לא אפשרה (או לפחות כך חשבו פעם) לעבד את האדמה ולהפיק תוצרת חקלאית. ככה שבשנות החמישים ייבשו את הביצה, אבל לא רק הציפורים סבלו מזה, אלא גם הדגה בכנרת, וגם הצמחייה שמסביב; ככה שמרוב שרצו לעשות טוב, גרמו דווקא לנזק סביבתי גדול.

אבל, כמה נפלא – שגם כשהבן אדם הורס, הוא יכול בחוכמתו הרבה לשחזר, וגם אם לא להשיב לחלוטין את הגלגל לאחור – לפחות החזיר חלק מהתפארת שהייתה כאן פעם. ואכן, המדענים והחקלאים ואנשי איכות הסביבה הנהדרים שיש לנו כאן בארץ – הצליחו להחזיר לעמק החולה חלק מתפארתו הנושנה. וכעת, כולם מזומנים לבוא ולבקר כאן, ואנו ממש מזמינים בחום את אורחי רשת כינורות לקפוץ לשמורת החולה בחופשה שלכם אצלנו – ולהתחבר לטבע הנפלא הזה מקרוב.

מה תמצאו בשמורת החולה?

  • ציפורים. ציפורים. ציפורים – מכיוון שעמק החולה הוא עמק פורה כל כך והאקלים בו נוח כל כך – הוא מהווה תחנת עצירה למיליוני ציפורים נודדות במהלך השנה כולה. מדובר בסוגים ומינים רבים של ציפורים ועופות, שחלקן קובעות כאן את ביתן, חלקן רק חורפות כאן מספר חודשים – כמו למשל, העגורים האציליים. וחלקן רק חולפות ונשארות כאן כמה שבועות – כמו החסידות, השקנאים, העטים ועוד ועוד ועוד.

    את הציפורים אפשר לפגוש בדרכים שונות – עלייה על מגדל התצפית, הליכה על גשר צף, נסיעה בטרקטורים המיוחדים של השמורה, או הליכה או רכיבה באופניים בשבילים הרבים והנגישים של השמורה.

  • אגם וביצה – האגם שתפגשו היום בעמק החולה הוא שריד קטן של האגם הגדול שהיה כאן טרם הייבוש. בשולי האגם, באזור הרדוד שלו שוכנת הביצה המפורסמת, שמהווה אזור שופע למגוון אדיר של חי וצומח. על הביצה בנו גשר צף יפיפה באורך של 600 מטרים – שמאפשר לכם ללכת עליו בבטחה, ולהיות קרובים באין מפריע לשפע האין סופי של הביצה.
  • עדר תאואים ועדר יחמורים – מי שלא בטוח מה זה תאו, הרי שמילה אחרת מוכרת היא: ג'מוס. יצור גדול ומרשים שאוהב להתחפר בביצה. העדר הזה של התאואים הוא העדר הגדול ביותר החי בארץ ישראל. באזור מגודר אחר – תמצאו עדר של יחמורים. העדר, קטן אמנם – אך זהו חלק מהתהליך של ניסיון החזרת החי של האזור לטבע הטבעי שלו.
  • מרכזי מבקרים, חורשת המייסדים – במקומות אלו תוכלו לקבל הסברים מפורטים אודות החי, הצומח וגם ההתיישבות שהייתה כאן לאורך השנים.


שימו לב! בימי הקורונה יש לקבוע מראש הגעה לאתרים השונים של רשות הטבע והגנים – ע"י כניסה לאתר שלהם. כמו-כן, ייתכנו שינויים בהחלטה אם ומתי נפתחים האתרים.

הזמנות אונליין


הצטרפו למועדון החברים של רשת כינורות

ותוכלו להנות מהטבות ומבצעים מיוחדים לחברי מועדון בלבד!

אל תפספו את ההצעות הבלעדיות שלנו

הירשמו לניוזלטר - הישארו תמיד מעודכנים

דילוג לתוכן